بخشدار احمدسرگوراب با بیان اینکه پایه و اساس پسماند ، فرهنگ است افزود : جامعه ای که مشکلات فرهنگی خود را رفع کند ، می تواند مشکل پسماند را نیز حل کند.

به گزارش پایگاه خبری ورس ، نشست مدیریت پسماند صبح امروز با حضور دهیاران بخش احمدسرگوراب این شهرستان در دفتر بخشدار برگزار شد.

پایه و اساس پسماند ، فرهنگ است

بخشدار احمدسرگوراب در این نشست با بیان اینکه تمامی حفاری ها در روستاها باید با نظارت و موافقت دهیاران صورت پذیرد افزود : طرح هادی بسیاری از روستای های این بخش قدیمی است و نمی توان نیازهای امروز را در آن منظور کرد.

وی با اشاره به اینکه قدمت برخی از این طرح ها به بیش از ۱۰ سال می رسد تصریح کرد : بسیاری از محلات در این طرح ها جانمایی نشده است.

ارسلان مقیمی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه شفت بر اساس آمار استانی در رتبه ۱۶ مدیریت پسماند قرار دارد خاطر نشان کرد : در سطح روستاها با انباشت زباله مواجه هستیم و مناطق آلوده باید پاکسازی شود.

وی با بیان اینکه پایه و اساس پسماند ، فرهنگ است افزود : جامعه ای که مشکلات فرهنگی خود را رفع کند ، می تواند مشکل پسماند را نیز حل کند.

بخشدار احمدسرگوراب با اشاره به اینکه امروز دهیاری امامزاده ابراهیم بدهکار پیمانکار جمع آوری زباله است افزود : حمل هر کامیون زباله از این منطقه به سراوان ۴۰۰ هزار تومان هزینه در بر دارد و در فصل تابستان روزانه ۴ کامیون زباله در این منطقه گردشگری تولید می شود و امسال اجازه چنین کاری داده نخواهد شد.

وی با بیان اینکه میزان زباله های روستای شالما کاهش یافته است افزود : محل دپوی زباله این روستا که در نزدیکی چاه آب قرار داشت تغییر کرده است.

مقیمی مدیریت پسماند را یکی از شاخص های جوامع توسعه یافته برشمرد وافزود : توسعه فقط سیاه کردن خیابان ها و خانه سازی نیست بلکه راهی است که همه چیز در امتداد آن پیشرفت می کند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در دولت دکتر روحانی بحران آب ، اشتغال و محیط زیست از مهمترین اولویت ها محسوب می شوند افزود: ملاک ارزیابی دهیاران کار فرهنگی و زیرساختی در حوزه پسماند و محیط زیست است.

۵۳ درصد پسماندهای روستایی فساد پذیر هستند

رییس اداره حفاظت محیط زیست شفت با اشاره به شروع فصل پاییز و مهاجرت ده ها هزار پرنده به این شهرستان افزود: می دانیم شکار پرندگان یکی از منابع امرار معاش بومیان است و در این راستا محیط زیست اقدام به صدور پروانه شکار و مجوز کومه نما می کند.

وی با اشاره به رتبه ۱۶ این شهرستان در مدیریت پسماند وعده داد با همکاری دهیاران بخش احمدسرگوراب این رتبه ارتقا یابد.

رضا زمانی با بیان اینکه مدیریت پسماند در روستاها با دهیاران است افزود : ۵۳ درصد پسماندهای روستایی فساد پذیر هستند اما زباله هایی که در گذشته در باغ ها ریخته می شد امروز به سروان منتقل می شود.

وی با اشاره به اینکه در بحث پسماند همگام و در کنار دهیاران هستیم افزود: متخلفان به مراجع قضایی معرفی می شوند.

رییس محیط زیست شفت در ادامه سخنان خود با بیان اینکه  زباله ها به ما باز میگردند افزود: سرطان دومین عامل مرگ و میر در گیلان است.

وی انباشت زباله در حاشیه رودخانه ها و مسیرها را بر روند گردشگری تاثیرگذار دانست و افزود : زباله تهدید علیه بهداشت عمومی است.

زمانی افزود :‌می دانیم دهیاران با منابع مالی محدود مواجه هستند اما تفکیک زباله نیازمند تکنولوژی پیچیده ای نیست.

جلوگیری از ورود فاضلاب به حیاط مدرسه

رییس آموزش و پرورش شفت با بیان اینکه زباله های های مدارس در بیرون رها نمی شوند افزود : مدیران مدارس و دانش آموزان در این امر همکاری های لازم را انجام خواهند داد.

سالار نجفی با اشاره به هدایت فاضلاب های چند خانوار یک روستا به سمت یک مدرسه در بخش احمدسرگوراب افزود : با اقداماتی انجام شده این فاضلاب به سمتی دیگر هدایت شد تا وارد حیاط مدرسه نشود.

وی در پایان سخنان خود اعلام آمادگی کرد تا کلاس های آموزشی پسماند و محیط زیست در مدارس این شهرستان برگزار شود.

کاهش زباله های روستای شالما با آموزش طرح تفکیک

دهیار شالما با بیان اینکه هر ماه ۸ سرویس زباله از این روستا به سروان حمل میشد افزود :‌با اجرای طرح تفکیک و آموزش این میزان به یک تا دو سرویس کاهش یافته است.

جلالی در ادامه با اشاره به اینکه کیسه های تفکیک شده زباله خشک در هنگام حمل دوباره مخلوط می شوند افزود: با کمبود ماشین حمل زباله مواجه هستیم.

برای در کنار شما بودن حداقل باید دلگرم باشیم

دهیار بداب با اشاره به اینکه  رودخانه حاشیه این روستا توسط شهرک صنعتی شفت آلوده می شود افزود : اگر شما مدیران در کنار ما هستید ما نیز در کنار شما خواهیم بود.

نیازمند در ادامه به سخنان رییس محیط زیست شفت مبنی بر معرفی دهیاران متخلف در حوزه پسماند به مراجع قضایی واکنش نشان داد و افزود:  برای در کنار شما بودن حداقل باید دلگرم باشیم .

هرشب بیش از دو میلیون تومان برای زباله امامزاده ابراهیم

دهیار امامزاده ابراهیم نیز با بیان اینکه زباله های این منطقه در فصل تابستان شبیه زباله های شهر است افزود : در ایام پرترافیک ۴ تا ۵ کامیون زباله از سطح بازار امامزاده ابراهیم جمع آوری می شود که هزینه حمل و تحویل آن بیش از ۲ میلیون تومان می شود.

شایان ذکر است صادقی کارشناس اداره محیط زیست شفت گفت : آلودگی های تصفیه خانه شهرک صنعتی حداقل  و وجود این تصفیه خانه ضروری است.