بیماری دامی لمپی اسکین جان دام ها و مال دامداران شفتی را می بلعد و هنوز مسئولان آمار دقیقی از تلفات این بیماری کشنده اعلام نکرده اند.

00-1

شفت پرس : به گزارش خبرنگار ما چند هفته ای است که بیماری لمپی اسکین وارد شفت شده است و دام ها را یکی پس از دیگری از پای در می آورد.

ناصافی پوست از علائم این بیماری است که با تب و عفونت همراه است. این بیماری که برای  اولین بار در استان های غربی کشور دیده شده ، اکنون خود را به شفت رسانده است و سبب آلودگی بسیاری از دام ها شده است.

غلامعلی از اهالی روستای خمیران شفت به خبرنگار ما گفت : این بیماری تا کنون جان دو راس گاو که از نژاد محلی بوده اند را گرفته است و من به شدت نگران دام های دیگرم هستم.

وی از واکسیناسیون دیر هنگام دام ها که پس از ابتلای آنها به لمپی اسکین انجام شده بود انتقاد کرد و آن را دلیل از پای در آمدن دام هایش دانست.

روستاهای نهزم و پشت سرا  از دیگر مناطقی هستند که تلفات دام در آن جا به شفت پرس گزارش شده است.

آنچه که لازم است  در مورد این بیماری دامی کشنده بدانید در یادداشت دکتر محمد سعیدی آمده است:

لمپی اسکین

بیماری پوست ناصاف

طبقه بندی عامل  : خانواده ویروس ( پوکس ویریده ) جنس ( کاپری پوکس ویروس )  حساس به ۵۵ درجه در ۲ ساعت ، ۶۵ درجه در ۳۰ دقیقه . حساسیت شدید به محیط قلیایی و یا  اسیدی حساس به اتر ( ۲۰ درصد )، کلروفرم ، فرمالین ( ۱درصد ) و برخی مواد پاک کننده ، حساس به فنل ( ۲ درصد ۱۵ دقیقه ) ، هیپوکلریت سدیم (۲-۳ درصد ) ، ترکیبات ید ( ۱:۳۳ رقت )،ترکیبات آمونیوم بطور قابل ملاحضه ای در محیط پایدار است ، برای مدت طولانی در درجه حرارت محیط ، به خصوص در دلمه خشک زنده می ماند . این ویروس حساس به نور خورشید و مواد شوینده است ، اما در شرایط محیطی تاریک ، مانند سایبان آلوده حیوانی ، میتواند برای ماهها باقی بماند .

اپیدمیولوژی : واگیری بین ۵ تا ۴۵ درصد متفاوت است و مرگ و میر به میزان تا۱۰  درصد می باشد .

میزبان : گاو، زرافه بسیار مستعد ابتلا به عفونت تجربی می باشد . آنتی بادی در ۶ گونه از ۴۴ گونه های حیات وحش در آفریقا یافت شده است از جمله گاو وحشی آفریقایی ، غزال آفریقائی

انتقال

روش انتقال مکانیکی توسط بند پایان است . پشه و مگس میتواند عمده نقش را بازی کند . انتقال همچنین ممکن است با خوردن غذا و آب آلوده به بزاق حیوان آلوده صورت پذیرد .حیوانات را میتوان بوسیله تلقیح با مواد آلوده از گره جلدی و یا خون آلوده کرد .

منابع ویروس :

پوست ، ضایعات پوستی ، بزاق ، ترشحات چشم و بینی ، شیر و منی . زمانی که گره در غشاء مخاطی چشم ها ، بینی ، دهان ، مقعد ؛ پستان و دستگاه تناسلی باشد تمام ترشحات حاوی ویروس میباشد . مایع منی از برخی از گاو نر به مدت حد اقل ۵ ماه بعد از عفونت حاوی ویروس میباشد . در آلودگی تجربی ویروس در بزاق گاو به مدت ۱۱ روز ، مایع منی برای ۲۲ روزو در ندول پوست به مدت ۳۳ روز دیده شده است . وجود ویروس در خون حدود ۱ الی ۲ هفته طول میکشد . بافت ریه . طحال . گره های لنفاوی .

تشخیص بالینی : پس از تلقیح شروع تب در۶- ۹ روز و اولین ضایعات پوست در محل تلقیح در ۴ – ۲۰ روز ظاهر میشود .

تب ۴۱ درجه و حتی بالاتر که بمدت ۱ هفته دوام دارد .رینیت ، ورم ملتحمه و ترشح بزاق بیش از حد . کاهش در تولید شیر در گاو ندول درد ناک به قطر ۲ – ۵ سلنتیمتر در کل بدن بویژه در سر ، گردن ، پستان و کف لگن بین ۷ و ۱۹ روز بعد از تلقیح ویروس . این ندولها شامل درم و اپی درم است . ضایعات ممکن است در غشاء مخاطی دهان و دستگاه گوارش توسعه یافته و در نای و ریه ها ، منجر به ذات الریه اولیه و ثانویه گردد . افسردگی ، بی اشتهائی ، لاغری . بزرگ شدن تمام گره های لنفاوی سطحی . دست و پا ممکن است دچار ادم و حیوان تمایلی به حرکت ندارد . ندول در غشاء مخاطی چشم ها ، بینی ، دهان ، مقعد ، پستان و دستگاه تناسلی ، و تمام ترشحات حاوی ویروس می باشد .ترشح از چشم و بینی موکو پرولان میشود ، و کراتیت ممکن است دیده شود . سقط جنین . ناباروری موقت یا دائمی و بیضه آتروفی و ویروس از مایع منی برای مدت طولانی دفع میشود .عقیمی موقت در گاو نیز ممکن است رخ دهد . لاغری ، ذات الریه ، ورم پستان

ضایعات

ضایعات شامل تمام لایه های پوست ، بافت زیر جلدی ، و اغلب در مجاورت عضلات  با احتقان ، خونریزی ، تورم ، التهاب عروق و نکروز . بزرگ شدن غدد لنفاوی، ضایعات غشاء مخاطی دهان ، حلق ، نای ، زبان و در سراسر دستگاه گوارش . ضایعات غشاء مخاطی حفره بینی ، نای و ریه ها ، ادم در ریه ها . بزرگ شدن غدد لنفاوی مدیاستن در موارد شدید . سینوویت با فیبرین در مایع سینوویال . ضایعات آبله در بیضه ها و مثانه

پیشگیری بهداشتی

بدون درمان . درمان قوی آنتی بیوتیک ممکن است از عفونت های ثانویه جلوگیری شود . محدودیت واردات دام ، لاشه ، پوست و مایع منی . کشور های آلوده : قرنطینه دقیق برای جلوگیری از ورود حیوانات آلوده به گله های پاک ، در موارد شیوع بیماری ، قرنطینه و ممانعت از نقل و انتقال ، ذبح حیوانات بیمار و آلوده ( تا آنجا که ممکن است ) دفع مناسب حیوانات تلف شده ( به عنوان مثال سوزاندن ) ، تمیز کردن و ضد عفونی محل و ادوات ، کنترل کشتی ها و هواپیما ها بسیار توصیه می شود .