سخنگوی دولت امروز هم از مخالفت دولت با دو نرخی شدن بنزین سخن گفت هم از پیگری توقیف اموال آمریکا و اینکه دولت منتظر برخورد قضایی با اهمال کاران است.

نوبختپایگاه خبری ورس  :  موضوع دونرخی شدن بنزین، حکم غیرقانونی دادگاه آمریکا در توقیف دارایی ۲ میلیارد دلاری ایران، بازگشایی سفارت کانادا، عدم اعزام حجاج به عربستان، مصوبات دولت در مورد احداث ۲۰۰۰ مسکن روستایی و … از جمله موضوعاتی بود که محمد باقر نوبخت امروز در نشست خبری خود به آنها پاسخ داد.

پیگر توقیف اموال آمریکا هستیم

نوبخت درباره حکم غیرقانونی دادگاه آمریکا در توقیف دارایی ۲ میلیارد دلاری ایران در آن کشور گفت: محاکم ما نیز ده‌ها میلیارد دلار حکم برای توقیف اموال آمریکا صادر کرده و ما پیگیر اجرای این احکام هستیم. بیانیه کارگروه ویژه رسیدگی به اموال ارزی جمهوری اسلامی به تفصیل شرح داد چطور می توان استرداد مبلغ ۲ میلیاردی و قصورهایی داخلی را پیگیری کرد. این موضوع در دستور کار دولت است.

سخنگوی دولت درباره موضوع برخورد با اهمال کاران و مقصران توقیف اموال ۲ میلیاردی بانک مرکزی در آمریکا نیز گفت: قوه قضاییه باید در این زمینه اقدام کند و دولت نیز در محاکم جهانی موضوع را پیگیری می کند. ما منتظر هستیم در چهارچوب قانون و مقررات نسبت به کسانی که سهل انگاری، قصور و تقصیر کرده اند بر اساس تشخیص قوه قضاییه برخورد شود.

او در ادامه توضیحاتش گفت: یکی از نکات مهم مصادره ۲ میلیارد دلاری صورت گرفته این است که چرا پول باید در دسترس آنها قرار داده شود تا حکم مصادره اعمال کنند؟ الان همه فعالیت های ما معطوف به این است که منابع بانک مرکزی در دسترس دادگاه های آمریکایی برای مصادره نباشد. ما از همه ظرفیت‌های حقوقی و سیاسی خود برای اجرای احکام محاکم خودمان درباره توقیف اموال آمریکا به وقت خود استفاده خواهیم کرد.

سفارت کانادا بازگشایی می‌شود؟

نوبخت نسبت به بازگشایی سفارت کانادا گفت: دولت جدید کانادا تصمیم دولت قبلی این کشور را درباره بستن سفارت، مورد نکوهش قرار داده است. این نشان دهنده انعطاف در دیدگاه آنهاست. منافع ملی ما نیز در گسترش روابط با دنیا همواره با حفظ عزت و کرامت کشور، باعث می شود درباره بازگشایی سفارت این کشور در تهران، نگاه مثبت داشته باشیم.

وی درباره عدم اعزام حجاج به عربستان گفت: انتظار داشتیم دولت عربستان زمینه حج امن و توام با عزت را برای حجاج ایرانی فراهم کند که تاکنون این شرایط مهیا نشده است.

لغو کنسرت ها را محکوم می کنیم

سخنگوی دولت درباره لغو کنسرت های موسیقی در شهرستان‌ها توسط مراجع قضایی گفت: آقای رئیس جمهور به صراحت مراتب نارضایتی و تکدر خود را از لغو کنسرت‌های دارای مجوز بیان کردند. ما نیز انتظار داریم از لغو کنسرت‌های با مجوز اجتناب شود چون آثار سوء زیادی دارد. به خصوص درباره اشخاصی مانند استاد شهرام ناظری که شخصیت برجسته هنری کشور است این لغو مجوز صورت گرفته و متانت آثار او بر همگان روشن است، موضع رئیس جمهور در این باره، قابل تسری است.

واکنش به عکس فائزه هاشمی با بهاییان

سخنگوی دولت در واکنش به سوالی درباره انتشار تصویری از فائزه هاشمی با محکومان فرقه بهایی گفت: مباحث شایسته از سوی آیت الله هاشمی رفسنجانی در جهت نکوهش این کار منعکس شد و باید به این نظر احترام بگذاریم.

پیگرد قانونی پیامک قطع حقوق بازنشستگان نیروهای مسلح

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور درباره انتشار پیامک قطع حقوق بازنشستگان نیروهای مسلح گفت: من بعد از خروج از دولت متوجه شدم این پیامک منتشر شده. متاسفانه این پیامک داده شد و خیلی هم مطلب نادرستی است و به دو جهت قابل پیگرد قانونی است. اولا دلهره و تشویقی در بین خانواده های بازنشستگان نیروهای مسلح به وجود آمد و این کار بسیاراشتباهی بود. حتی به صورت شخصی نیز به من منتقل کردند چرا قرار است به ما حقوق ندهند؟ حتی رسانه های خارجی نیز اینطور جمع بندی کردند که پول بازنشستگان به سوریه و جاهای دیگر می رود. این پیامک موجب وهن نیروهای ارزشی ما شد و اگر بگوییم این کار ناشیانه اقدام مجرمانه بود، بجاست. سازمان مدیریت و برنامه ریزی اقدامات قانونی را در این رابطه انجام می دهد. البته از وزیر محترم دفاع نیز تشکر می کنم که امروز با من صحبت کرد و متاثر و مکدر از این اقدام بود و گفت برخوردهای تنبیهی درباره عاملان این کار انجام می شود.

او درباره منشا انتشار این اخبار گفت: این کار بسیار بی ربط بود. حقوق بازنشستگان نیروهای مسلح از سوی صندوق بازنشستگان پرداخت می شود و دولت به صورت کمک، به این صندوق، وجوهی را می پردازد. این بسیار ناشیانه است که عده ای را تحریک کنیم تا اقدامی انجام شود. عزیزان ما در بخش بازنشستگان نیروهای مسلح طبق معمول پرداخت می شود ولی چون قانون بودجه به ما ابلاغ نشده، هنوز نمی توانیم افزایش حقوق امسال را اعمال کنیم. البته از ماه بعد که افزایش حقوق اعمال می شود، از اول فروردین افزایش را خواهیم داشت. ما نخواهیم گذاشت هیچ یک از کارمندان یا بازنشستگان اضطراب دریافت حقوق داشته باشند.

نوبخت در ادامه سخنانش گفت: سال گذشته صندوق بازنشستگی کشوری ۲۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پرداختی داشت و صندوق بازنشستگی لشکری ۱۴ هزار میلیارد تومان پرداختی داشت. دولت به صندوق بازنشستگی ۱۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان کمک کرد و باز هم ۱۵۵۰ میلیارد تومان به این صندوق کمک صورت گرفت. یعنی دولت ۱۱۰ درصد کمک های خود را به این صندوق اختصاص داد. برای امسال نیز بخشی از هزینه این صندوق توسط دولت تامین شد و بخشی نیز از محل درآمد کارخانه های این صندوق باید تامین می شد. امسال نیز صندوق در نظر دارد سهم خود را برای پرداخت حقوق بازنشستگان پرداخت نکند. اینطور نخواهد بود و باید این صندوق، سهم خود را درباره حقوق بازنشستگان بدهد. ما متوجه شدیم که صندوق بازنشستگی قصد دارد سهم خود را نپردازد و این سهم را به عهده دولت بگذارد. این کار نادرست است که مردم را گروگان بگیرند و بگویند ما حقوق نمی دهیم، این کار قابل تعقیب است. قطعا کسانی که این کار اشتباه را فراهم کردند، تنبیه می شوند.

مخالف بنزین دو نرخی هستیم

سخنگوی دولت درباره دونرخی شدن بنزین توضیح داد: دونرخی شدن بنزین مصرح در حکم تبصره ۱۴ قانون بودجه به دولت ابلاغ نشده. طبق این حکم، کارت‌های سوخت برای حامل‌های انرژی باقی خواهد ماند و قیمت سوخت همان خواهد بود. نسبت به مازاد سهمیه ای که وجود دارد، دولت، سوخت را با نرخ تمام شده در اختیار مردم قرار می دهد. دولت صراحتا مخالف این بند بود و موافق دونرخی شدن قیمت بنزین نیستیم. دولت معتقد است دونرخی شدن بنزین فساد آور است.

فعالیت وزارت اطلاعات در بازداشت عضو منافقین

نوبخت در خصوص بازداشت یکی از تروریست های وابسته به گروهک منافقین در خصوص بمب گذاری در حزب جمهوری اسلامی گفت: این که وزارت اطلاعات در این ارتباط فعال بوده، جز وظایف اداری و سازمان این دستگاه است. منتهی گاهی تقسیم ماموریتی است و مثلا ناجا یا وزارت کشور گزارشها را بیان می کند. گزارش نهایی و به روز با توجه به بحثهای امنیتی در آینده منتشر می شود.

موضعی در انتخابات هیات رئیسه مجلس نداریم

سخنگوی دولت بار دیگر بر موضع دولت بر بی طرفی نسبت به انتخاب هیات رئیسه آینده مجلس تاکید کرد و گفت: تشخیص نمایندگان مجلس در این باره ملاک تصمیم گیری است.

برنامه ای برای تغییر استانداران نداریم

سخنگوی دولت درباره تغییر استانداران گفت: معمولا پس از رخدادی مانند انتخابات، چنین شایعاتی مطرح می شود. دولت برنامه تعریف شده ای برای تغییر کابینه یا استانداران ندارد. همچنین درباره نامه ای که توسط رئیس دولت اصلاحات به رئیس جمهور داده شده است، بی خبرم. درباره صدور اعتبار نامه خانم مینو خالقی نماینده منتخب اصفهان نیز باید صبر پیشه کنیم.

ماجرای فیش‌های حقوقی کلان

نوبخت درباره فیش حقوقی بحث برانگیز مدیران بیمه ها گفت: فیش حقوقی ماه بعد و ماه قبل این مدیران را ببینید خواهید دید حقوق متعارف می گرفتند. این که یک ماه معوقات آنها در فیش یک ماه حقوق پرداخت شد، مطلب نادرستی بود و سازمان مدیریت وبرنامه ریزی و وزارت اقتصادی و دارایی نیز قرار است وجه نظارتی خود را در این باره تقویت می کنند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور درباره اختلاف فاحش بین حقوق دریافتی کارکنان رسمی، پیمانی و قراردادی در یک پست یا کار همگون گفت: همین نیز چهارچوب های قانونی دارد. قانون برای کسانی که استخدام رسمی، پیمانی، قراردادی و شرکتی و حجمی جزئیات و چهارچوب مشخص کرده و پرداختها در این چهارچوب صورت می گیرد. برای تعادل و توازن پرداختها و به حداقل رساندن اختلاف حقوق، سازمان مدیریت و برنامه ریزی دو اقدام را انجام می دهد. برای بازنشستگان کسانی که از حداقل حقوق تا ۱٫۵ میلیون تومان دریافت می کنند، از ۱۲ تا ۲۰ درصد افزایش حقوق خواهیم داشت تا تفاوت در این گروه ها به حداقل برسد. یعنی از کسانی که حقوق کمتری می گیرند شروع به افزایش حقوق کرده ایم. برای شاغلان نیز تفاوت اصلی است که از بند ۱۰ ماده ۶۸ قانون خدمات کشوری استفاده می کنند که قرار شد برای سال جاری همه از این بند استفاده کنند تا تفاوتها به حداقل برسد.

وام ۲۰ میلیونی مسکن روستایی

وی در بخشی از نشست خبری امروز گفت: هیات دولت مصوب کرد ۲۰۰ هزار مسکن روستایی احداث کند. بانک مرکزی در حد ۱۲۰ هزار واحد مسکونی در همه کشور، برای هر واحد ۱۸ میلیون تومان وام با سود ۵ درصد اختصاص بدهد. همچنین برای ۸۰ هزار واحد مسکونی در روستاهای مرزی، به ازای هر واحد مسکونی ۲۰ میلیون تومان وام با سود ۵ درصد اعطا کند. همچنین سازمان مدیریت و برنامه ریزی مکلف شد اصل و فرع وام را تضمین کرده و مابه تفاوت سود این تسهیلات را نسبت به تسهیلات رایج، تقبل کند. بنیاد مسکن نیز مکلف به اجرای این بخش در کل کشور شد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با اشاره به گزارش اقدامات اقتصادی دولت گفت: در بخش کشاورزی رشد اقتصادی در زمستان گذشته به ۵ درصد افزایش یافته و در گروه صنعت که رشد منفی ۴ داشت به رشد ۰٫۶ مثبت رسید که بیشترین رشد در این بخش در حوزه نفت و گاز بود که شاخص آن از منفی ۰٫۹ درصد به ۱۶ درصد رسید.

وی با اشاره به اینکه وزارت نفت در تولید و صادرات نفت از ۱٫۲ میلیون بشکه به ۳٫۲ میلیون بشکه در روز رسیده است، ادامه داد: این آمار نشان می دهد رشد اقتصادی از نزدیک به ۱ درصد مثبت به ۲ درصد مثبت افزایش یافته است. رشد و تولید صادرات نفت ما قبل از برجام به ۲ برابر افزایش یافت و این را می توان شاخصی برای اثبات رشد ۲ درصدی در نظر داشت.

سخنگوی دولت درباره وام ازدواج جوانان هم توضیح داد: رقم محدودی برای پرداخت وام وجود دارد ولی پرداخت این وام از اولویتهای نظام بانکی ما در چهارچوب مصوبات شورای پول و اعتبار است.

منبع:خبرآنلاین