سخنگوی دولت از افزایش رشد اقتصادی کشور در سایه اجرای برجام و رفع تحریم‌ها خبر داد و به رد صلاحیت مینو خالقی،اتهام پولشویی احمدی نژاد و …واکنش نشان داد.

محمد باقر نوبختخبرآنلاین :  محمدباقر نوبخت در نخستین نشست خبری خود به سوالات مختلفی پاسخ داد. بخش عمده سوالات به انتقاداتی بود که به دولت وارد شده است. از روند رشد اقتصادی در فضای پسابرجام گرفته، تا لغو سفر روحانی و بازگشایی سوئیفت و استقامت مخالفان دولت بر مواضعشان به استناد سناتورهای آمریکایی! به قول نوبخت، فقط این مانده که دولت قسم حضرت عباس بخورد!

او در پاسخ به سوال خبرآنلاین هم که واکنش او را درباره پیش بینی های مخالفان دولت مبنی بر یک دوره ای بودن عمر دولت حجت الاسلام روحانی پرسید هم گفت: آرزو بر برخی منتقدان جوان عیب نیست! در انتخابات مجلس هم مباحثی مطرح شد ولی نتیجه‌ای که حاصل شد را دیدید. باید با لبخند از کنار این مسائل گذشت.

اهم سخنان وی را در ادامه بخوانید:

پیش بینی رشد اقتصادی تا ۶ درصد

در سال ۹۵ با توجه به فرصت‌هایی که برجام برای کشور در سال ۹۵ فراهم کرده است، پیش بینی می کنیم که در این سال رشد اقتصادی بین ۵ تا ۶ درصد حاصل شود. مجامع بین المللی هم همین حدود رشد اقتصادی را برای ایران پیش بینی می‌کنند. فرصتی که رفع تحریم ها برای کشور حاصل کرده، به دنبال افزایش رشد اقتصادی از طریق تدلید داخلی هستیم.

در سال ۹۴عمده تلاش دولت بر اجرای بودجه بود. با همه سختی هایی که در تامین منابع در سال ۹۴ روبرو بودیم از جمله افت شدید قیمت نفت، این مسیر را پیمودیم. برای اینکه بتوانیم بازار صادراتی را برای تولیدات داخلی فعال کنیم مشوق هایی در نظر داریم.

باید از فرصت های برجام برای توسعه ملی استفاده کنیم به همین جهت سال ۹۵سال برخورداری از فرصت های برجام است که دولت در ۳سال گذشته با همکاری سایر قوا و مساعدت رهبری برای آن تلاش کرد.

در سال گذشته تراز تجاری کالا حدود یک میلیارد دلار مثبت بود و ۴۲/۵ میلیارد دلار صادرات داشتیم. این موفقیتی بود که با وجود مشکلات سال گذشته حاصل شد و در چارچوب اقتصاد مقاومتی، نکته مثبتی بود.

{در رابطه با آزاد شدن واردات کالاهای لوکس} کالاها گروه بندی شده بودند والا ممنوع الواردات نبودند! بلکه از طریق عدم ثبت سفارشات اجازه واردات نمی دادیم. دولت برای ورود به این موضوع، تعرفه‌ها را به اندازه ای افزایش داد که چیزی که قبلا وارداتش آزاد بود، از جمله همین کالاهای لوکس، با این تعرفه‌ها عملا وارد نشود. این اقدام در راستای محدود کردن واردات کالاهای لوکس صورت گرفت که اتفاقا در گذشته آزاد بود.

{درباره اظهارات رئیس جمهور مبنی بر اینکه با اعلام حکم اعدام بابک زنجانی، مردم همچنان سوال دارند که پول‌های او چه شد و چه کسی او را به اینجا رساند؟}: دولت همه تلاش خود را برای صیانت از بیت المال انجام می دهد. قوه قصاییه هم با قاطعیت برای بازگرداندن اموال زنجانی ورود کرده است و معتقدم با رویکردی که قوه قصاییه دارد این امر امکان پذیر است. سخنگوی قوه قصاییه هم اعلام کردند اگر همکاری از سوی این متهم صورت گیرد در میزان مجازاتشان موثر خواهد بود.

پاسخ سیاه‌نمایی و تخریب دولت را نمی دهیم

الان زمان بهره برداری از فرصت های برجام است. ممکن است هویت برخی در سیاهنمایی و تخریب باشد، ما کاری به آنها نداریم و وظیفه خود را دنبال می کنیم.

{درباره لغو سفر روحانی به اتریش}: برخی از رسانه ها و افراد از هر فرصتی استفاده می کنند تا تصمیمات دولت و دستاوردها را منفی قلمداد کنند! رییس جمهور نماد جمهوریت نظام است و باید تمامی مباحث امنیتی برای سفر ایشان رعایت شود که در شان یک مقام عالی رتبه ایران باشد. خیری در لغو این سفر بود اما تلاش ها برای گسترش مناسبات صورت می گیرد.

جالب است دیروز باز شدن سوءیفت به خبرنگاران و رسانه‌ها علنا نشان داده شد ولی باز هم امروز دیدم برخی رسانه ها به اظهارات فلان سناتور استناد کرده و گفتند باز نشده! فقط مانده مسئولان قسم حضرت عباس بخورند!

از رد صلاحیت مینو خالقی تا اتهام پولشویی احمدی نژاد

{در پاسخ به سوالی درباره رد صلاحیت مینو خالقی منتخب سوم اصفهان د رانتخابات مجلس دهم}: وزارت کشور نظر حقوقی خودش را در این خصوص که متفاوت از شورای نگهبان است بیان کرد. وزارت کشور نظرات خود را به صورت مکتوب و مستدل در جلساتی به شورای نگهبان ارائه داده و معتقد است اگر موضوعی باشد، باید در مرحله بررسی اعتبار نامه در مجلس پیگیری شود.

{در واکنش به اسناد پاناما و اتهام پولشویی به رییس جمهور سابق}:جمهوری اسلامی موضعی در این خصوص ندارد. ممکن است از سوی رسانه ای اتهامی به مسئولی وارد کنند. اما درباره اینکه چقدر جدی است، باید بگویم که به عقیده ما خبر کم ارزشی است که نیاز به موضع گیری ندارد. شاید لازم نباشد فردی که مورد اتهام است هم حتی پاسخ دهد.

{برنامه دولت برای اصلاح قانون انتخابات}: وزارت کشور در حال انجام فعالیت و اقداماتی در این خصوص است. فعلا لایحه ای در دستور کار نیست ولی مطالعاتی در حال انجام است که از بسترهای قانونی که باعث ایجاد مشکل در روند انتخابات می شود رفع نقص شود.

ایران برای اینکه مخاصمه بین دو همسایه ختم شود، از هر دو طرف دعوت به مذاکره و خویشتنداری کرد. وزیر دفاع هم با همتایان خود در دو کشور رایزنی کرد تا جلو این آتش افروزی در منطقه گرفته شود. ایران به دنبال گسترش امنیت به همه کشورهای منطقه است. به عنوان کشور سوم در پی نزیک کردن ارمنستان و آذربایجان هستیم.