بعد از کسب مدال برنز جهان ناراحت بودم!

مجتبی اصغری عثماوندانی گفت: مربیان امیدوار بودند قهرمان جهان شوم اما بعد از کسب مدال برنز نوجوانان جهان ناراحت بودم ؛ چون خود را برای قهرمانی آماده کرده بودم.

Image_002 ورس : به گزارش خبرنگار ما ، مجتبی اصغری عثماوندانی کشتی گیر ۱۸ ساله تیم ملی نوجوانان ایران که در روستای عثماوندان شهرستان شفت زندگی می کند توانست پس از کسب مقام نایب قهرمانی آسیا در در هند، مدال برنز نوجوانان جهان را در کشور بوسنی از آن خود کند و به روند روبه رشد خود ادامه دهد.

آنچه در پی می آید حاصل گفتگوی خبرنگار ما با وی است :

پهلوان متولد چه سالی هستید ؟

۲۵ دی ماه ۱۳۷۶

مسابقات کشتی نوجوانان جهان که توانستید درآنجا مدال برنز را به دست آورید  در کدام کشور برگزار شد؟

بوسنی و هرزگوین

چندی پیش در مسابقات آسیایی هند هم عضو تیم ملی نوجوانان ایران بودید. در آنجا چه مقامی برای کشور به ارمغان آوردید؟

در آن مسابقات توانستم نایب قهرمان شوم و مدال نقره گرفتم.

asghari_mojtaba (4)چطور شد به کشتی علاقه مند شدید؟

پدر بزرگم پهلوان عطا رجبی کشتی گیله مردی می گرفت و در این کار خبره بود. خانواده من به واسطه ی  پدربزرگم  به کشتی علاقه شدیدی داشتند و من هم اینگونه بود که عاشق کشتی شدم.به عبارتی من با کشتی بزرگ شده ام و در ۹ سالگی تمرینات خود را کم کم شروع کردم.

در حال حاضر در کجا زندگی می کنید ؟

در عثماوندان . روستای کوچکی در بین شهر شفت و احمدسرگوراب استان گیلان.

در روستای شما چه امکاناتی برای ورزش وجود دارد؟

متاسفانه باید بگویم هیچ امکاناتی در عثماوندان برای ورزش وجود ندارد. نه تنها در عثماوندان بلکه برای علاقه مندان به کشتی در مرکز شهرستان هم امکانات خاصی وجود ندارد.

به عنوان یک قهرمان و ورزشکار حرفه ای اوضاع کلی ورزش در شهرستان شفت را چگونه ارزیابی می کنید؟

وقتی در شفت کسی از ورزش قهرمانی و ورزشکاران حرفه ای حمایت نمی کند میل و علاقه به ورزش جای خود را به چیزهای دیگر می دهد که همه ما می دانیم. نوجوانان و جوانان علاقه مند می گویند: ما اگر ورزش کنیم و قهرمان هم شویم کاری برای ما نمی کنند پس برای چه به سمت ورزش حرفه ای باید برویم و این همان چیزی است که به صورت ناخودآگاه در ذهن ورزش دوستان و همسالان من پدیدار می شود. اوضاع ورزش در شفت چندان مناسب نیست.

asghari_mojtaba (1)اکنون در کجا تمرین می کنید؟

من در حال حاضر در باشگاه وحدت رشت تمرین می کنم و در آن جا دوستان خوبی دارم.

چند روز در هفته تمرین می کنید ؟

هر روز تمرین می کنم و برای این کار هر روز از شفت به رشت می آیم.

برای شما سخت نیست هر ۷ روز هفته مسیر ۳۰ کیلومتری روستای عثماوندان شفت تا شهر رشت را برای تمرین طی کنید؟

تا ۲ سال در شفت تمرین می کردم اما چون دیگر مربی و حریف تمرینی خوبی نداشتم مجبور شدم به رشت بروم. پدرم هر روز مرا با خودروی شخصی اش به رشت می برد و منتظر می ماند تا تمرینم تمام شود . اما به دلایل مشکلاتی پدرم ماشینش را فروخت و بعد از آن بود که خودم به تنهایی به محل تمرین میرفتم. لازم است اینجا بگویم پدر و مادرم زحمات زیادی برای من کشیده اند.

در چه مقطع و سالی تحصیل می کنید؟

در دبیرستان درس می خوانم و سال سوم رشته ریاضی فیزیک هستم.

asghari_mojtaba (2)دوست داری اسم مدرسه ات را به خوانندگان ما بگویی؟

بله . چرا که نه ! مدرسه شهید افتخاری احمدسرگوراب

از فضای بعد از مسابقه رده بندی بگو. چه حسی داشتی وقتی صاحب مدال برنز نوجوانان دنیا شدی ؟

وقتی که در ایران بودم تمرینات بسیار خوبی را پشت سر گذاشته بودم و در تمرینات مشترک با تیم ملی جوانان با حریفان هم وزن خود  برابر بودم  و به همین دلایل مربیان امیدوار بودند قهرمان جهان شوم. بعد از کسب مدال برنز جهان ناراحت بودم ؛ چون خود را برای قهرمانی آماده کرده بودم.

استقبال مسوولان کشور ، استان گیلان و شهرستان شفت پس از ورود شما به ایران چگونه بود ؟

در تهران مسوولان کشتی به استقبال کشتی گیران و کادر فنی تیم ملی نوجوانان آمدند. خانواده و اقوام من هم برای استقبال من به تهران آمده بودند. از تهران تا رشت و از رشت تا شفت خبری از استقبال مسوولان استان و شهرستان نبود اما دوستان و بچه محل های عثماوندانی آمده بودند تا به من تبریک بگویند و من قدردان آنها هستم.

IMG_0784 copy (Copy)پدر و مادرتان بیشتر شما را به درس تشویق می کردند تا کشتی ؟

باید اعتراف کنم اوایل بیشتر مرا به درس خواندن تشویق می کردند اما وقتی متوجه شدند که می توانم در ورزش آینده خوبی داشته باشم ؛ مرا به کشتی تشویق می کردند و در این راه یار و پشتیبان من بودند.

با کدام مربیان به تمرین می پرداختید؟

سید مجتبی موسویان یکی از مربیان من بودند که زحمات بسیاری برای پیشرفت من کشیدند . مربیگری شخصی مرا  امیر عباس مرادی گنجی که مازندارانی بودند به عهده داشتند. امیر بخشی هم اولین مربی من بود. بدون آموزش و راهنمایی مربیان کارها ناقص می ماند و کامل نمی شود. از همه مربیانم متشکرم.

مسوولان استان گیلان و شهرستان شفت پس از کسب مقام نایب قهرمانی آسیا چه امکاناتی را برای پیشرفت و ادامه روند روبه رشد شما فراهم کردند.

(سکوت)

IMG_8017 (Copy)چه درخواستی در حال حاضر برای ادامه روند رو به رشد خودتان از مسوولان دارید؟

اگر پس از کسب مقام مسوولان جایزه خوبی به من اختصاص می دادند انگیزه ام بیشتر می شد و از این حرکت آنها روحیه می گرفتم.

برنامه بعدی شما برای مسابقات چیست ؟

با توجه به اینکه دیگر نمی توانم در رده سنی نوجوانان کشتی بگیرم به رقابت های جوانان چشم دوخته ام. در حال حاضر به اردو تیم ملی جوانان فراخوانده شده ام و تلاش خواهم کرد یکی از کشتی گیران تیم ملی جوانان ایران باشم.

asghari_mojtaba (3)حرف آخر

از همه تشکر می کنم و  امیدارم بتوانم در آینده مقام های بهتری را برای کشوم کسب کنم.